Nakupování zboží na splátky se nejčastěji realizuje dvěma způsoby

Půjčky

Většina internetových i kamenných obchodů nabízí nákup na splátky, který lze jednoduše označit jako „jedna desetina“. Mimochodem, všimli jste si, jak se vžil název pro běžnou prodejnu v obci nebo ve městě s prosklenou výlohou, která je zpravidla postavena z cihel, tvárnic a betonových překladů, a že těch opravdu kamenných je skutečně málo? Ale k věci:
nákupní košík

Jedna desetina

Nákupem na splátky standardního typu jedna desetina pořídíte zboží většinou v cenovém rozmezí od 3 tisíc do 100 tisíc korun. Po zákazníkovi se v tomto případě požaduje složit povinnou akontaci jednu desetinu, tedy 10% z celkové hodnoty výrobku. Přitom za uzavření spotřebitelského úvěru a za vedení účtu zákazník nic neplatí, to je vžitý mechanismus bontonu většiny finančních společností. Podobně je na tom i možnost splatit úvěr předčasně, zákazník zpravidla nezaplatí žádné sankční poplatky navíc, záleží vždy ovšem na konkrétní smlouvě.
Kupující v případě úvěru jedna desetina tedy zaplatí nejprve akontaci a pak deset pravidelných splátek ve stejné výši jako akontace, čímž cenu výrobku přeplatí vždy o jednu desetinu.
iphone a kreditka

Úvěr s volbou počtu splátek

Druhým velmi častým typem spotřebitelského úvěru je tzv. „libovolná volba počtu splátek“. Úvěr začíná vždy opět povinnou akontací, která se pohybuje rovněž kolem 10 procent hodnoty výrobku. Není to však pevně stanovené pravidlo a počáteční akontace může být i vyšší, třeba i 30%. Zákazník si může zvolit počet splátek, zpravidla v rozmezí od 3 do 50. Podle počtu splátek se pak vypočítá navýšení, RPSN (roční procentní sazba nákladů, ta) bývá od 15 do 47 procent. RPSN může klient snížit i vyšší akontací a delší dobou splatnosti úvěru. Každopádně se tato forma spotřebitelského úvěru prodraží víc, než u klasické jedné desetiny. Většinou ji tedy využívají lidé, kteří mohou měsíčně pravidelně splácet jen nižší částky, a nemají žádnou jinou možnost si požadovaný výrobek obstarat.